Сезон алергій розпочато: як допомогти собі в період цвітіння трав та дерев

Сезонна алергія (поліноз) — проблема багатьох людей. Згідно зі статистикою кожен 4-й житель України має те чи інше алергічне захворювання. Однак як лікувати алергію навесні, а саме які засоби приймати для полегшення її симптомів, знає далеко не кожен.

Що таке поліноз: його симптоми й особливості

Поліноз — це захворювання сезонного характеру, що виникає внаслідок алергічних реакцій на пилок рослин, а саме на певний білок, який в ньому міститься. В алергіків перші симптоми нездужання з’являються на початку періоду цвітіння деяких культур і пропадають після його закінчення.

Рослини запилюються в різні пори року: одні — навесні, інші — влітку й восени. Якщо людина вже знає, на що саме в неї алергія, то вона повинна завчасно підготуватися до початку цвітіння рослин, що викликають це захворювання. Підготовка полягає в загальноприйнятому переліку запобіжних заходів та прийомі певних протиалергічних препаратів, які пригнічують симптоми полінозу.

Коли пилок рослини через дихальну систему потрапляє в організм алергіка, то імунна система сприймає його як патоген і починає протидіяти. Відбувається вироблення гістаміну, особливої ​​речовини, яка є медіатором алергічних реакцій та призводить до виникнення симптомів полінозу.

Які ж ознаки алергії характерні саме для весняного періоду?

Симптоми сезонної алергії навесні

Ранньою весною пилок дерев, чагарників і деяких видів трав за допомогою вітру розноситься на величезні території й може навіть проникати в житло людей через відкриті вікна або приноситься в будинок на одежі. При контакті з алергеном у людини, що страждає на поліноз, з’являються неприємні відчуття, які доставляють їй великий дискомфорт і заважають жити в звичайному ритмі.

Основні симптоми весняної алергії (полінозу):

  • нежить (риніт), що супроводжується слизовими виділеннями з носової порожнини та закладеність носа;
  • запалення слизової оболонки ока (кон’юнктивіт) внаслідок попадання на неї білка алергену;
  • сльозотеча (мимовільне виділення сльозової рідини);
  • першіння в горлі та сухий кашель;
  • періодично повторюване чхання;
  • шкірні висипання та почервоніння (кропив’янка);
  • свербіння у носі, у горлі та свербіж у очах.

Зазвичай людина-алергік знає, на які саме речовини в неї виникають перераховані вище реакції. Однак якщо алергічна реакція проявилася вперше, то необхідно звернутися до лікаря-алерголога. Він призначить алергічні проби, під час яких людині буде вводитися кілька алергенів. У результаті дослідження буде виявлено, на яку саме речовину в пацієнта алергія.

Якщо до певного алергену буде підвищена чутливість (сенсибілізація), то потрібно буде провести профілактичне лікування та визначити період цвітіння рослини, що провокує поліноз. Щороку складається спеціальний календар цвітіння для алергіків, де вказано перелік рослин-алергенів і дати їх цвітіння.

Інфографіка цвітіння рослин-алергенів. Джерело: МОЗ
Інфографіка цвітіння рослин-алергенів. Джерело: МОЗ

Важливо зауважити, що в людини може бути підвищена чутливість до пилку відразу декількох рослин. Крім того, може виникати також перехресна алергія. Це реакція на кілька алергенів, що відносяться до різних груп. Наприклад, у людини алергія на амброзію й цитрусові. Якщо в період цвітіння даної рослини не вживати заходів з профілактики полінозу та з’їсти апельсин, то симптоми алергічної реакції будуть протікати вкрай складно. У таких ситуаціях потрібно негайно звертатися до лікаря за медикаментозною допомогою.

Профілактичні заходи щодо попередження проявів полінозу: 

  • Зверніться до лікаря для діагностики типу алергії. Не займайтеся самолікуванням! Відповідні лікарські засоби може призначити лише спеціаліст.
  • Надягайте маску на вулиці. Вона захистить від частинок пилку, що виділяється під час цвітіння дерев. 
  • Обмежуйте прогулянки під час вітряної погоди та зачиняйте вікна в будинку.. 
  • Дотримуйтеся гігієни. Двічі на день приймайте душ, активно мийте волосся, обличчя та руки, особливо, якщо щойно повернулися з вулиці. Одяг знімайте обережно, не струшуйте, щоб пилок не переміщався приміщенням. Маєте домашніх тварин? Купайте їх частіше, особливо після прогулянки. 
  • На період цвітіння рекомендовано не сушити одяг на свіжому повітрі чи у дворі. Пилок з дерев може потрапляти на нього. 
  • Позбутися пилку та високої концентрації пилу допоможе зволожувач повітря . Не лінуйтеся робити вологе прибирання.
  • Слідкуйте за харчуванням. Включіть у свій раціон яблука – вони містять потужний антиоксидант кверцетин, який відомий протизапальними властивостями. Зняти алергічну реакцію здатні фрукти й овочі, багаті на вітамін С: червоний перець, петрушка, брюссельська капуста, лимон, апельсин і чорна смородина.
  • Розчини на основі солей для промивання носа очистять вашу слизову від різних алергенів.
  • Уникайте контакту з алергеном. Уважно вивчіть календар цвітіння, обходьте стороною деякі дерева, а також нещодавно скошені газони. Здійснюйте тривалі прогулянки одразу після дощу або пізно ввечері. Носіть головні убори та протисонцеві окуляри.

Щоб запобігти загостренню весняної алергії та важкому перебігу її основних симптомів, потрібно вдатися до профілактичних заходів. Одним з таких заходів є застосування певних препаратів до початку періоду цвітіння рослини-алергену й під час нього. Потрібно лише за перших проявів алергії звернутися до сімейного лікаря або алерголога.

Залишити відповідь